Před uzavřením hypotéky, vyžadují banky sjednání pojištění dané nemovitosti. Kdyby se s ní něco stalo, tak získá banka finanční náhradu. Jako majitelé bytu či domu byste ale neměli zapomínat také na pojištění domácnosti. V článku si vysvětlíme, jak se správně pojistit a na co si při výběru pojištění dát pozor.
Je běžné, že Češi raději žijí ve vlastním bytě/ domě, než v pronájmu. Pořízení takové nemovitosti je ale spojené se značnými náklady. A ty porostou v případě, že se s majetkem něco stane. Ať už vinou požáru, povodní, sesuvů půdy nebo kvůli prasklé vodovodní trubce, hlodavcům, přepětí v elektrické síti či zlodějům. Za opravy můžete zaplatit až statisíce. Pojištění se proto určitě vyplatí.
Hypotéka a pojištění
Vlastníte-li nemovitost nezatíženou hypotékou, sjednání jejího pojištění je čistě na vás. Jak už bylo řečeno, jiná situace platí pro lidi, kteří čerpají hypoteční úvěr. Jeho čerpání je podmíněno uzavřením pojištění nemovitosti. Banky se tak chrání v případě, že by zastavená nemovitost byla zničena. Pojistné plnění v takovém případě bude vyplaceno přímo bance. Ta následně vyplatí peníze majitele, který je musí využít k opravě vzniklých škod. Naopak dobrovolné zůstává pojištění domácnosti, schopnosti splácet a životní pojištění.
Stejné podmínky platí i u rozestavěných staveb financovaných hypotékou. Pojištění musí být sjednáno ještě předtím než na pozemku vůbec něco stojí. Banky chtějí, aby stavba byla pojištěna v každé fázi budování.
Pojištění domácnosti
Mnoho lidí se nesprávně domnívá, že pojištění nemovitosti stačí. To ale není pravda. Vztahuje se totiž jenom na samotnou stavbu a součásti, které jsou s ní pevně spojeny (stěny, střecha, okna, dveře, solární panely, radiátory apod.) Pokud se stane, že se vám voda z prasklé hadičky zničí vybavení – elektroniku, podlahy, nábytek – nebo vám něco ukradne zloděj, pojištění nemovitosti vám nepomůže. Na to potřebujete pojištění domácnosti. Můžete si ho sjednat samostatně, nebo v rámci balíčku spolu s pojištěním nemovitosti.
Jak pojištění vybrat
Porovnat nabídky pojištění a vybrat z nich to nejlepší není jednoduché. Liší se mezi sebou rozsahem krytých rizik, počtem výluk a pojistnými limity. Pojišťovny navíc nabízejí různé úrovně pojištění. Čím vyšší úroveň, tím více jste chráněni. Ty základní, nejlevnější většinou kryjí pouze škody způsobené živly – požár, výbuch, úder blesku, krupobití, vichřice apod. Dražší varianty proplatí také výdaje za škody, které zapříčiní atmosférické srážky, hlodavci, hmyz nebo dokonce nahradí výdaje za dočasné ubytování. Při výběru pojištění proto vždy zvažte rizika, která vás mohou potkat.
Zauvažujte také nad správným nastavení pojistné částky. V případě pojištění k hypotéce vám hypoteční specialista přímo sdělí, na jakou částku je potřeba nemovitost pojistit.