Ceny rodinných domů již několik měsíců stabilně klesají. Je to po mnoha letech růstu výrazná změna. Nabízí se proto otázka – vyplatí se rodinný dům koupit, nebo je lepší postavit nový od základů? Co je v současné době výhodnější?
Ceny zejména u starších rodinných domů jsou v meziročním srovnání levnější až o desítky procent. To úplně neplatí u novostaveb, ty si i přes nízkou poptávku drží stejné ceny. Samozřejmě je možné, že v budoucnu dojde k jejich mírnému poklesu.
Odpověď na otázku, jestli je výhodnější koupit postavenou stavbu, nebo si raději postavit vlastní, není úplně jednoznačná. Každý má své vlastní preference a cena nemusí být jediným kritériem. Když někdo potřebuje bydlení vyřešit rychle, nemůže na výstavbu čekat. Naopak někdo, kdo chce atypický dům, musí stavět od základů. Při rozhodování je nejlepší zvážit všechna pro a proti obou variant.
Nákup novostavby
Nejrychlejší cestou k bydlení je nákup dokončené novostavby rodinného domu. Je to také varianta nejlehčí – probíhající developerské projekty nabízí široký výběr domů k brzkému nastěhování. Jak už bylo řečeno, musíte zde počítat s vyšší cenou. Obzvláště to platí pro domy ve velkých městech nebo jejich blízkém okolí.
Nákup staršího rodinného domu
Starší domy jsou oproti novostavbám finančně dostupnější. Je však nutné pořádně posoudit jejich technický stav a alespoň přibližně stanovit, jaké budou náklady na plánované opravy. Možná nejvíce to platí pro domy z první poloviny minulého století – málokdy odpovídají dnešním standardům a jsou energeticky náročné.
Nezapomeňte také zvážit cenu materiálů a stavebních prací. Obojí v poslední době výrazně zdražilo. Rekonstrukce jsou proto velmi finančně náročné. Dopředu si spočítejte, kolik bude stát výměna oken, nová hydroizolace, zateplení celého domu nebo vlastně jakékoliv úpravy interiéru. Veškeré výdaje spojené s rekonstrukcí pak připočítejte k požadované kupní ceně.
Výstavba od základů
Když stavíte od základů, můžete realizovat vlastní představy o bydlení. Vyberete si buď typový dům z nabídky projektů, nebo si necháte zpracovat vlastní architektonický návrh a projektovou dokumentaci. Při návrhu domu ale musíte zohlednit několik věcí. Musíte respektovat nejen dispozice stavebního pozemku, ale také aktuální územní plán. To je dokument, který popisuje, co se v dané lokalitě vůbec smí stavět. Zjistíte z něj informace jako, jak velkou část pozemku můžete zastavět, zda neleží pozemek v ochranném pásmu nebo třeba jak je řešeno napojení na inženýrské sítě.
Všechny tyto starosti můžete svěřit zavedené stavební firmě. Bude tak mít méně starostí a stavba bude pravděpodobně dokončena rychle. Toto pohodlí si ale zaplatíte a náklady tak vzrostou. Pokud se nebojíte, můžete stavět svépomocí. Všechno se tak protáhne, ale zase na druhou stranu, bude to levnější.