Chyby v daňových přiznáních jsou pořád stejné. Často se chybuje při uplatňování slev na dani, při daňovém zvýhodnění na dítě nebo v tom, jaké přílohy jsou nutné. Ukážeme vám přehled nejčastějších chyb, kterých se poplatníci dopouštějí. 

Sleva na poplatníka

Základní sleva na poplatníka se nekrátí a vždy se v daňovém přiznání uplatňuje v celém rozsahu. A to bez ohledu na to, jak dlouho výdělečná činnost trvala. Nezapomeňte také na to, že za loňský rok se tato sleva zvýšila z 27 840 Kč na 30 840 Kč.

Daňové zvýhodnění na dítě

Chyby při uplatňování daňového zvýhodnění na dítě jsou velmi časté. Výše zvýhodnění na vyživované dítě ve společné hospodařící domácnosti činí pro loňský rok 15 204 Kč ročně na první dítě, 22 320 Kč na druhé a 27 840 Kč na třetí a každé další. Častou chybou je, že pokud v jedné domácnosti vyživuje dítě více poplatníků, může slevu každý měsíc uplatnit pouze jeden z nich. Mnohdy se stává, že zvýhodnění uplatňují oba poplatníci naráz. V případě střídavé péče se stává, že je zvýhodnění uplatňováné ve špatném poměru měsíců.

Sleva na manžela/ manželku

Další problémy často způsobuje sleva na manžela či manželku. Poplatník si může odečíst částku ve výši 28 840 Kč, pokud s partnerem hospodaří ve společné domácnosti a zároveň příjmy daného partnera nejsou vyšší než 68 000 Kč za rok. Existují položky, které se do příjmů manžela/ manželky nezapočítávají. Jedná se např. o dávky státní sociální podpory, rodičovský příspěvek, dávky pomoci v hmotné nouzi, státní příspěvky na penzijní připojištění, vrácený přeplatek na dani z předchozího zdaňovacího období a další (úplný výčet je uveden v zákoně o daních z příjmů). V roce 2022 se vyplácel také jednorázový příspěvek 5 000 Kč na dítě, ten se do příjmů také nezapočítává.

Do příjmů se naopak započítávají dávky z nemocenského pojištění (např. peněžitá pomoc v mateřství), podpora v nezaměstnanosti nebo mateřská. Tyto tři příklady jsou ty, na které se nejčastěji zapomíná. Důležité je si také uvědomit, že limit 68 000 Kč platí pro hrubý příjem. 

Školkovné

Pravidelně se chybuje také u školkovného, tedy slevy za umístění dítěte do předškolního zařízení. Tato roční sleva odpovídá výši výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístění vyživovaného dítěte do školky. Maximální výše slevy (za každé dítě) se rovná minimální mzdě platné k prvnímu dni daného zdaňovacího období. V roce 2022 to byla částka 16 200 Kč. Velmi často se stává, že poplatník omylem uplatňuje školkovné v plné výši, ačkoliv reálně zaplatili mnohem nižší částku. 

Odpočet úroků z hypotéky

Abyste mohli odečítat úroky z hypotéky, musí tento úvěr financovat bytovou potřebu. To znamená, že není možné odečítat úroky z hypotéky na nemovitost, která není určená k trvalému bydlení (rekreační nebo nájemní nemovitosti). Úroky si může odečíst jen osoba, která je uvedena jako vlastník nemovitosti, nikdo jiný.