Člověk může začít finančnímu úřadu dlužit na daních a ani o tom nevědět. Pokud chcete mít klid, vyžádejte si potvrzení o bezdlužnosti na daních. Jak na to si ukážeme v dnešním článku.

Nejběžnějším dluhem vůči státu je ten, který vznikne na daních. Často vzniká u OSVČ, kteří zmeškají termín zaplacení daně z příjmů. Každý její druh má pevně stanovené datum splatnosti. Když jej poplatník zmešká, začne finanční úřad počítat úroky z prodlení. Ty může později vymáhat.

Úroky z prodlení se začnou načítat, pokud poplatník nezaplatí do tří dnů od termínů splatnosti. Výše úroků se určuje podle výše nezaplacené daně a podle výše repo sazby stanovené ČNB navýšené o osm procentních bodů. Finanční úřad poplatníka přitom nemusí o nedoplatku informovat. Vymáhat ho pak může 6 let od uplynutí doby splatnosti.

Jak získat potvrzení o bezdlužnosti

Potvrzení o bezdlužnosti po vás může být v několika případech přímo vyžadovánobankou při žádosti o půjčku, zaměstnavatelem či nájemcem. Získáte ho osobně na pobočce finančního úřadu nebo online.

Při osobní žádosti zajděte na spádový finanční úřad. Na podatelně si vyžádejte daný tiskopis. Při online vyřízení se přihlaste do aplikace Finanční správy. V kategorii Moje daně si rozklikněte elektronické formuláře, tam zvolte možnost Obecné písemnosti a poté Obecná písemnost určená pro podání orgánům Finanční správy ČR.

Jedná se ale o univerzální formulář, který neslouží pouze pro žádost o potvrzení bezdlužnosti. Důležité je proto váš požadavek specifikovat – v kolonce typ písemnosti vyberte Žádost o potvrzení bezdlužnosti. Poté už bude stačit vyplnit další identifikační údaje.

Před odesláním si ještě zkontrolujte chyby a případně je opravte. Vyplněný formulář následně stáhněte a odešlete prostřednictvím datové schránky nebo identity občana. Pokud nemáte datovou schránku, musíte vytištěný formulář do 5 dnů odnést na daný finanční úřad. Nezapomeňte kromě tiskopisu stáhnout také potvrzení o podání. Tím dokážete, že jste žádost o potvrzení o bezdlužnosti skutečně podali.

Po odeslání žádosti musí finanční úřad potvrzení doručit do 30 dnů. Většinou to ale stíhá rychleji.

Poplatek

Od roku 2021 požaduje finanční úřad za vystavení potvrzení správní poplatek 100 Kč. Při osobním podání zaplatíte přímo na místě, v případě online podání žádosti zasíláte poplatek finančnímu úřadu na účet. Bankovní čísla jednotlivých úřadů najdete na webových stránkách Finanční správy. Pro správní poplatky se využívá předčíslí 3711 a variabilním symbolem je rodné číslo žadatele. Do poznámky ještě napište, že se jedná o poplatek za vystavení potvrzení o bezdlužnosti.