Získání hypotéky na dřevostavbu má oproti té na zděný dům své specifika. Jaké to jsou, si představíme v dnešním článku.
U dřevostaveb je převažujícím stavebním materiálem přírodní dřevo (obvykle smrkové či jedlové) a materiály na bázi dřeva (např. OSB desky). Kromě materiálu se od zděných domů liší i postupem stavby. Zděný vzniká postupně přímo na pozemku. U dřevostaveb jsou ale jednotlivé části domu (obvodové stěny, podlahy, vnitřní příčky, strop, střecha a další) vyrobeny v továrně a na stavbě jsou pouze smontovány. Proces výstavby je tak mnohonásobně rychlejší a levnější. Výhodou jsou také dobré tepelně izolační vlastnosti těchto domů.
Financování dřevostavby
Stavba zděného domu probíhá postupně a zabere vždy alespoň rok. Před započetím výstavby se sestaví rozpočet a odhadne se výsledná cena domu. Během stavby pak postupně čerpáte peníze z přiděleného hypotečního úvěru ve formě záloh. Když peníze z fondu vyčerpáte, doložíte bance faktury nebo necháte odhadce posoudit současný stav domu. Jakmile tak učiníte, banka uvolní další prostředky. Jak už bylo řečeno, dřevostavby jsou vyrobeny v továrně a na pozemku smontovány. K dostavění dojde velmi rychle a není možné peníze uvolňovat postupně. Čerpání hypotéky v tomto případě probíhá jinak.
Začátek financování dřevostavby je obdobný jako u zděného domu. Potřebujete mít vyhotovený rozpočet a odhad budoucí ceny nemovitosti. Poté musíte najít pro tento účel vhodnou banku. Některé dokonce dovolují převést peníze z hypotéky přímo na účet stavební firmy na základě smlouvy o dílo. Určitě se vyplatí využít služby nezávislých hypotečních specialistů, kteří poradí s výběrem vhodné banky a také s rozvržením čerpání vlastních financí. Podobně důkladní byste měli být i při výběru stavební firmy. Oslovte zavedené dodavatele s mnohaletými zkušenostmi. Zárukou kvality je členství firmy v Asociaci dodavatelů montovaných domů.
Pozemek, na kterém se bude stavět
Než začnete plánovat koupi dřevostavby, musíte mít pozemek, na kterém bude stát. Pokud ho navíc vlastníte a má dostatečnou hodnotu, můžete ho využít jako zástavu pro banku. Výrazně se vám tak zlepší šance na získání hypotéky.
Pokud se vám na dřevostavbu nepodaří získat klasickou hypotéku, existují ještě další možnosti financování. Nabízí se ručit za hypotéku jinou nemovitostí, úvěr od dodavatele stavby nebo předhypoteční úvěr.