Předhypoteční úvěr patří mezi krátkodobé účelové úvěry. Mezi ním a klasickou hypotékou je několik rozdílů. Vše si představíme v dnešním článku včetně toho, kdo a jak ho může využít.
Co je předhypoteční úvěr
Oproti hypotečnímu se ten předhypoteční liší tím, že u něj nefunguje zástavní právo. Je možné si ho vzít i v případě, že nemáte nemovitost, kterou byste mohli ručit. Běžně se tento druh úvěru čerpá, když si pořizuje družstevní byt, dřevostavbu apod. V momentě, kdy je to možné, se předhypoteční úvěr transformuje na hypotéku. Jako první tedy vždy sepíšete smlouvu o budoucí hypotéce. Tou také předhypoteční úvěr splatíte.
Podmínky čerpání
Čerpat tento úvěru můžete nejen na nákup nemovitosti, ale také třeba na její rekonstrukci. Podmínky schválení půjčky jsou různé a každá banka je má nastavené jinak. Můžete narazit na podmínku, že musíte být vlastníkem pozemku, na kterém budete stavět nebo mít třeba ručitele. Doložit dostatečný příjem ale budete muset v každé bance bez výjimky.
Předhypoteční úvěr v praxi
V momentě, co máte vyřízené veškeré papírování a předhypoteční úvěr je schválený, budete platit pouze úroky. Ty bývají oproti hypotéce vyšší. Výhodou je, že v průběhu celého úvěru jsou stabilní a nemění se. Interval splácení předhypotečního úvěru je krátký (nejdelší možná doba jsou 2 roky v případě rozsáhlé rekonstrukce), proto by výše úroků neměla být při výběru banky hlavním kritériem. Mnohem důležitější je, jak jsou nastaveny podmínky následné hypotéky.
Výše předhypotečního úvěru není nijak zastropovaná. Půjčit si tak můžete až do 100 % hodnoty nemovitosti. Mnohem častěji si banky určují minimální výši půjčky – zpravidla to je od 200 000 do 300 000 Kč. Jakmile tedy ukončíte předhypoteční úvěr, začnete splácet už hypotéku. Z toho vyplývá zjevná nevýhoda tohoto postupu. Financování nemovitosti tak ve finále stojí více.