Při výběru jakéhokoliv spotřebitelského úvěru (mezi které se řadí i hypotéka) je vždy důležité zkontrolovat hned několik parametrů. Zjistěte si, kolik za půjčku bance nebo nebankovní společnosti zaplatíte reálně. V tom případě je zásadní nejen výše nabízené úrokové sazby, ale také dalších přidružených poplatků. Je až překvapující, kolik poplatků si může poskytovatel úvěru účtovat. Zajímejte se tedy nejen o výši úroků, ale také o hodnotu RPSN. 

Úrok vs. RPSN

Úrok, který je vyjádřen v absolutní částce, uvádí, kolik peněz zaplatíte za zapůjčení finančních prostředků. Velmi zjednodušeně to vypadá tak, že když si půjčíte např. 7 000 korun na jeden rok, tak na konci této doby zaplatíte celkově 9 000 korun. Půjčení peněz vás tak stálo dva tisíce. Poskytovatelé úvěrů, ale zpravidla neuvádějí úroky v absolutní částce, ale v procentech. V takovém případě se už mluví o úrokové sazbě. Nejčastěji se tato sazba vztahuje k ročnímu období (označováno zkratkou p. a. – per annum). Existují ale také kratší období jako čtvrtletní, měsíční či týdenní. Na to si obzvláště dávejte pozor.

Z pohledu zájemce o půjčku je ještě důležitější hodnota RPSN. Ta musí být ze zákona uvedena v inzerci půjček. Běžnou praktikou je, že se ale píše mnohem menším písmem než úroková sazba. RPSN je vlastně zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Je to údaj, který mnohem přesněji vypovídá o nákladovosti nabízeného úvěru. Zahrnuje v sobě nejen úrokovou míru, ale také veškeré poplatky s půjčkou spojené. Může jít o poplatky za vyřízení půjčky, za uzavření smlouvy, za výpisy z účtu, za vedení úvěrového účtu apod. Kompletní seznam a výši poplatků najdete v sazebníku finanční společnosti.