Na rozdíl od např. stavebního pojištění, které funguje na celkem jednoduchém principu, je to životní trochu komplikovanější. Hlavně proto, že kolem něj koluje mnoho polopravd. V dnešním článku si tento produkt představíme blíže a vysvětlíme si, proč se vyplatí si ho zřídit.
Nejčastěji se radí, aby si životní pojištění sjednal ten, na jehož příjmu je někdo závislý. Tedy typicky živitel/ka rodiny. Týká se to především pojištění pro případ smrti, ať už je příčina jakákoliv. Rodina tak náhle nepřijde o příjmy a např. o střechu nad hlavou, pokud stále splácí hypotéku. Důležité je ale uvědomit si, že pojištění v případě smrti není jediné podstatné. Živitel/ka rodiny se může vážně zranit, a ať už se někdy uzdraví nebo ne, rodina o příjmy nejen přijde, ale ještě jí přibudou výdaje na léčbu. Připojištění vážného onemocnění, invalidity nebo trvalých následků úrazu se rozhodně vyplatí. Nabídka je široká a specifická pro každou pojišťovnu.
Samozřejmě platí, že čím více připojištění, tím více také pojišťovně zaplatíte. Zvažte proto, na jakou částku se chcete doopravdy pojistit. Dobré je taky vědět, že v případě podpisu smlouvy u pojišťovny, je tato listina závazná až po osmi týdnech. Do té doby, pokud např. najdete lepší nabídku, si můžete sjednání rozmyslet. Zaplatíte tak jen za dny, kdy pojištění trvalo.
Na co si dát při sjednávání pozor
Ve zdravotním dotazníku nelžete
Abyste si mohli životní pojištění sjednat, dostanete k vyplnění tzv. zdravotní dotazník. Tím pojišťovna zjišťuje, zda nemáte nějaký zdravotní problém. Pokud ano, buď ho vyhodnotí jako maličkost a pokud ne, tak se může pojistná částka navýšit nebo daný problém z pojištění vyloučí. Samozřejmě obojí je nepříjemné, ale rozhodně v tomto ohledu pojišťovně nic nezatajujte. Ani to, že kouříte, že máte nadváhu nebo dosavadní nemoci a úrazy. V případě, že by došlo k pojistné události, která souvisí s nějakou úmyslně zamlčenou skutečností, může pojišťovna snížit vyplacenou částku, nebo úplně odmítnout plnění.
Obmyšlená osoba
Pokud se pojišťujete pro případ vaší smrti, je nutné stanovit příjemce peněz. Protože rozhodně neplatí, že je automaticky dostanou nejbližší příbuzní. Dostane je ten, koho určíte ve smlouvě – tzv. obmyšlená osoba. Dejte si pozor, když se změní rodinná situace třeba kvůli rozvodu. V takovém případě je nutné obmyšlenou osobu změnit.
Zároveň nezatajujte obmyšleným osobám, že jimi jsou. V případě smrti, pojišťovny aktivně nevyhledávají obmyšlené osoby. Ty se musí k plnění přihlásit sami.
Pojištění neplatí hned
U životního pojištění a případných připojištěních počítejte s čekací dobou. Pojišťovny se tak chrání před pojistnými podvody. Tato čekací doba se v určitých případech neuplatňuje – při náhlých úrazech nebo u některých typu onemocnění (otrava apod.).