Samostatnou výdělečnou činnost má jako hlavní zdroj příjmů přes milion českých podnikatelů. A také oni si občas potřebují vzít hypotéku. Při žádost o ni musí doložit zdroj a výši příjmů. V dnešním článku si ukážeme, jak banky na příjmy živnostníků nahlížejí a co k získání půjčky potřebujete.
K získání hypotéky potřebují banky znát výši vašeho výdělku. Zatímco u zaměstnanců ji potvrdí zaměstnavatel, podnikatelé musí předložit poslední uzavřené daňové přiznání. To musí být samozřejmě ziskové. Hypotéku nezískáte, pokud výdaje převyšují zisky. Kromě výše příjmů bude banka prověřovat bonitu žadatele. Rozhodující je v tomto ohledu výše základu daně. Ten ovlivňuje mimo jiné také to, zda uplatňujete paušální výdaje procentem z příjmu nebo započítáváte skutečné výdaje. Platí, že čím vyšší základ daně, tím vyšší získáte hypotéku.
Paušální výdaje
Od roku 2021 si mohou OSVČ zvolit placení paušální daně. Drobným živnostníkům, kteří mají minimální výdaje a vystaví jen pár faktur měsíčně, se rozhodně takový způsob vyplatí. Lze si tak automaticky dát do nákladů (bez nutnosti dokládat jednotlivé účtenky a faktury) 80 % z příjmů – takto to platí pro řemeslné živnosti a u zemědělské výroby. Maximálně je možné uplatni výdaje do výše 1,6 milionu korun.
Jinak to platí u volných, koncesovaných a vázaných živností. Zde mohou být výdaje do 1,2 milionu korun a 60% paušál. U činností, které nejsou živností (lékaři, právníci nebo svobodná povolání) jsou paušální výdaje maximálně do výše 40 % a až 800 000 Kč ročně. Příjmy z pronájmu pak mají paušál 30 % až do výše 600 000 Kč.
Potřebné dokumenty
Ať už využíváte výdajový paušál nebo uplatňujete výdaje ve skutečné výši, musíte bance dodat minimálně jedno daňové přiznání za poslední zdaňovací období. K tomu bude nutné předložit potvrzení o podání daňového přiznání na finanční úřad a také potvrzení o zaplacení daně. S dluhem na dani nemáte šanci hypotéku získat.
Kromě toho si ještě připravte výpisy z účtu. Zde se požadavky bank liší – některé budou chtít jen jedno, jiné klidně až šest posledních. Dále si od finančního úřadu opatřete potvrzení o bezdlužnosti. Banky si také ověří, jak dlouho podnikáte. Jako čerstvý držitel živnostenského listu hypotéku určitě nezískáte. Často je vyžadovaným minimem 6 měsíců podnikání, někde dokonce rok.