Výše příjmů je rozhodujícím faktorem při schvalování hypotéky. Jak ale banky konkrétně posuzují jednotlivé zájemce a které příjmy počítají do hypotéky? To si ukážeme v článku níže.
Když se rozhodnete vzít si hypotéku na vlastní bydlení, očekávejte, že si vás banka pečlivě prověří. Především ji bude zajímat, zda budete schopni půjčku splácet. Při tomto posouzení provede banka tzv. skóring zájemců. Právě na něm si udělá představu o vaší bonitě.
Bonita záleží především na výši příjmů domácnosti, celkových výdajích a dosavadní platební morálce. Zohledňuje se i věk, povolání, rodinný stav, počet dětí, lokalita bydliště nebo dosažené vzdělání. Platí, že každá banka má vlastní metodiku posuzování.
Jaké druhy příjmů existují
Kromě výše příjmu se banky zajímají také o druh příjmu. Ty mohou pocházet ze závislé činnosti tedy zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti tedy podnikání, z pronájmu, kapitálového majetku nebo různých dohod o provedení práce. Určitým druhem příjmů jsou také podpory nebo dávky vyplácené státem nebo výsluhové příspěvky policistů, vojáků nebo hasičů.
Důležité je si uvědomit, že ne všechny vyjmenované příjmy banky akceptují.
Příjmy ze zaměstnání a podnikání
Zaměstnání nebo podnikatelská činnost jsou nejčastějšími zdroji hlavních příjmů. Od zaměstnanců chtějí banky potvrzenou výši příjmu na speciálním formuláři. Ten vyplňuje zaměstnavatel. Problémy nastanou v případě, že je člověk ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. To zpravidla zhatí snahy o získání půjčky. Banky také požadují, aby pracovní smlouva byla na dobu neurčitou.
OSVČ dokládají výši svých příjmů daňovým přiznáním. Obvykle bude potřeba dodat přiznání za poslední dva roky.
Vedlejší příjmy
Typický vedlejší příjem plyne z dohod o provedení práce či z nejrůznějších brigád. Žádné z nich banky neakceptují, protože se jedná zpravidla o nestabilní či krátkodobé příjmy.
Zájemci o hypotéku mohou mít také příjmy z pronájmů. Ty banky posuzují na základě nájemní smlouvy či budoucí nájemní smlouvy. Důležité je také to, že tyto příjmy se počítají jenom v případě, že jsou zahrnuty v daňovém přiznání.
Ostatní příjmy
K dalším druhům příjmů jakými je rodičovský příspěvek, výživné přiznané soudem, výsluhový příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství nebo invalidní, starobní či vdovský důchod banky přihlíží a akceptují.
Naopak banky neuznávají jako příjem podporu v nezaměstnanosti, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, porodné, pohřebné, jednorázový příspěvek na bydlení, nemocenské dávky, ošetřovné, sirotčí důchod, dávky pro osoby se zdravotním postižením a příspěvek na úhradu potřeb dítěte.