Rozdíl mezi výší měsíční splátky hypotéky a měsíčním nájmem se neustále zvyšuje. Jak se situace vyvíjí a mění si představíme v dnešním článku.
Už nějakou dobu platí zajímavý trend – zdražování úvěrů na bydlení vedlo k tomu, že ve všech krajích se z pohledu vynaložených financí více vyplatí platit nájem. A ačkoliv je na konci splácení hypotéky možnost bydlet ve vlastním, rostoucí ceny splátek nutí lidi jít spíše do nájmu. Podíl nájemního bydlení tak pořád roste.
Kde jsou rozdíly největší
Největší rozdíl mezi cenou měsíční splátky a nájmem je v Praze. Nájmy samy o sobě jsou velmi drahé, ale ceny bytů jsou ještě vyšší. Rozdíl mezi nájmem a měsíční splátkou hypotéky se může vyšplhat až ke dvaceti tisícům. Za tak velký rozdíl v hlavním městě mohou především vysoké pořizovací ceny nemovitostí v porovnání se zbytkem republiky.
Druhé a třetí místo obsadil Středočeský a Jihomoravský kraj. Zde se rozdíl dostává k desetitisícové hranici. Naopak nejnižší rozdíl je pak v Karlovarském kraji. Jedná se o nižší tisíce. Opačný trend – tedy, že splátka hypotéky byla výhodnější – se naposledy projevil v roce 2020.
Rozdíly se stále zvětšují
Dalším problémem je také to, že se rozdíly mezi oběma měsíčními platbami se neustále prohlubují. Už přes rok platí situace, že nájemné je levnější, a zatím to ani nevypadá, že by se trend měl obrátit. Příkladem je Vysočina. Tam se hodnota rozdílu v posledním roce dokonce zdvojnásobila. To vše se samozřejmě promítá do zájmu o hypotéky. Vloni zaznamenaly banky výrazně méně žádostí o nové hypotéky.